Ders Detayı

Rotamız 45 Derece Kaligrafi Eğitimi
10 Video, Ders Süresi: 365 gün

Dersler

Ders 1: Kaligrafi Sanatının Tarihsel Gelişimi, Kaligrafi Sanatının Tarihteki örnekleri 

Ders 2: Matematik ile geometrinin dili ve estetik anlayışı, Günlük hayatta matematik ilişkiler ve kaligrafi 

Ders 3: “Kaligrafi Sanatı” için temel bilgiler ve gerekli olan temel ilkeler 

Ders 4: “Kaligrafi Sanatı” ile yazmaya başlama 

Ders 5:  Harfler ile çalışma 

Ders 6: “Kaligrafi Sanatı” ile yazmanın belli başlı teknikleri 

Ders 7:  “Kaligrafi Sanatı” ile yazma uygulamaları 

Ders 8:  “Kaligrafi Sanatı” ile yazma uygulamaları 

Ders 9:  “Kaligrafi Sanatı” ile yazma uygulamalarında süslemeler 

Ders 10: “Kaligrafi Sanatı” ile yazma uygulamalarında süslemeler ve yazmanın geliştirilmesi

 

Eğitim Hakkında

“Kaligrafi Sanatı” ile güzel yazı yazmaya merak duyan bireylere kaligrafinin ne olduğu, nerelerde kullanıldığı ve hangi araçlardan yararlanıldığı hususunda gerekli bilgi kazandırılmasını, temel kaligrafik yazma becerilerinin geliştirilmesi ile birlikte kaligrafi sanatının matematiksel ve tarihsel yönleriyle günlük hayattaki öneminin farkındalığını güçlendirme ve kaligrafik yazı yazmayı öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede eğitime katılan bireylerin elde edeceği kazanımlar şunlardır:

- Belli başlı kaligrafi tekniği ve terimlerinin öğrenmesi,

- Kaligrafik yazı yazma becerisi kazanma,

- Kaligrafik yazı yazma becerilerini geliştirmesi,

- Matematik ile geometrinin dili ve estetik anlayışına yönelik farkındalık düzeyini geliştirmesi,

- Geometri ve kaligrafik yazımlarda 45 derecenin ilişkilendirilmesi becerilerinin geliştirmesi,

- Kaligrafi sanatının tarihsel süreci ve önemi hakkında duyarlılık düzeylerinin artması.

Eğitimi tamamlayanların kaligrafi sanatının süsleme tekniklerini kullanarak yazı yazmayı öğrenmesi hedeflenmektedir. Sanatsal dünyaları ile ürün elde edecek olan bireylerin bu eğitim sayesinde değerli bir obje ortaya çıkarmanın keyfini de yaşamaları sağlanmış olacaktır. Maddi imkanların bizi zorladığı dünyamızda insanların birbirine hediye sunma geleneğini de böylece daha az maliyetle ve daha özel şekilde devam ettirme olanağı da tanıyacaktır. Bu eğitim bize kendi süs objemizi ya da hediye objemizi bize ait duygularla ve ifadelerle hazırlama fırsatı sunacaktır.

Eğitmenler Hakkında

Doç. Dr. Betül BATIR

Doç. Dr. Betül BATIR, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü’nde Öğretim Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih mezunu olup, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini de aynı Üniversite’de Tarih Bilimi üzerine tamamlamıştır. Doçentliğini eğitim tarihi alanından almaya hak kazanan Betül Batır Tanzimat Dönemi ile başlayan ve Erken Cumhuriyet Döneminde de devam eden Türk tarihinin kültür ve sosyal alanında yapılan reform hareketleri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konularda ulusal ve uluslararası çalışmaları mevcuttur.

Doç. Dr. Dilek ÇAĞIRGAN

Doç. Dr. Dilek ÇAĞIRGAN, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesidir. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Ed. Fakültesi Matematik Bölümü’nde tamamlamış, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Anabilim Dalı’ndan doktora derecesini almıştır. Doçentliğini matematik eğitimi alanında almış olup; matematik eğitimi, matematik öğrenme ve öğretme, matematik ve yaşam, matematiğin disiplinlerarası uygulamaları, etkili öğrenme ve öğretim yöntemleri üzerine ulusal ve uluslararası konferanslarda bildirileri ve yayınları bulunmaktadır.

Kaligrafi Üstadesi Fatma ÇİÇEK GEYİK

Fatma ÇİÇEK GEYİK Kaligrafi Sanatçısı ve Eğitmeni. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olup Kaligrafi Eğitiminin ilk basamağını Fatih Belediyesi Eğitim Merkezinde alan sanatçı kendine has üslup ve çalışmaları ile Basından.com, Haber Portalı, Sanal Kaligrafi Sergisi sosyal medya hesaplarında kişisel sergi ve çalışmaları bulunup gurubun moderatörlüğünü de yapmaktadır. Birçok okulda öğrencilere yönelik çalışmalarda faaliyet gösteren sanatçı Yeşilay Danışmanlık Merkezi-YEDAM da hizmet alan kişilere atölye çalışmaları kaligrafi temel eğitimi ve sanatsal çalışmalar olmak üzere ders vermiştir. Ayrıca

Siirt Dernekler Federasyonunda Hanımlara yönelik kaligrafi kursu vermiş olup halen Doğu Güneydoğu Kültür ve Sanat Derneği Denetleme Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

 

Eğitmen: Doç. Dr.Betül BATIR

Doç.Dr.Dilek ÇAĞIRGAN ve Kaligrafi Ustası Fatma ÇİÇEK GEYİK

Katılım Belgesi: Var

Durum: Tüm Dersler Yüklendi

Garanti: %100  Memnuniyet ve İade  garantisi

Özellikleri:  İnteraktif, Online Sınav, Eğitmene soru sorma imkanı, Datalar Üzerinde Çalışabilme İmkanı

Fiyat:
199,90 TL
Ders İzleme Süresi: 365 Gün
Erişim Zamanı: 7/24
Video Sayısı: 10
Durum: Satın Alınabilir


Tanıtım Videosunu İzleÖrnek Dersi İzle

Puanlar 0 Kişi Oyladı (0/100)

0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi
0 Kişi

Yorumlar